JANEZ PUHAR - FOTOGRAFIE NA SKLE 

Slovinec, kterému se roku 1842 jako prvnímu na světě podařilo vytvořit fotografii na skle.

Ze spolupráce Národního technického muzea s Velvyslanectvím Slovinské republiky v Praze vzešla výstava, připomínající nedoceněnou osobnost slovinského vynálezce Janeze Puhara. Tento kněz byl mimořádně vzdělaným umělcem a vědcem. Ovládal několik jazyků, psal básně, výtečně kreslil a maloval, hrál na několik hudebních nástrojů, které si sám vyráběl, a věnoval se přírodním vědám. Do dějin fotografie se nesmazatelně zapsal, když již v roce 1842 objevil inovativní přenos fotografie na skleněné desky. Za svůj vynález dosáhl světových ocenění, stal se členem Francouzské akademie věd a získal několik medailí na světových výstavách. Popularizaci však jeho vynález nezískal a dnes je mimo oblast Slovinska neznámý. Význam jeho práce vyzdvihuje právě tato výstava, která seznámí návštěvníky s jeho odkazem a životním příběhem.

Kdy přesně Puhar začal experimentovat s fotografií, není známo. V roce 1839 se seznámil s procesem daguerrotypie, ale tento proces se mu zdál příliš drahý. Jako médium se používala destička ze stříbra, nebo silně postříbřené mědi. Musela být dokonale hladká a leštěná do vysokého lesku. Tímto způsobem však na fotografické desce vznikl zrcadlově převrácený obraz.

Puhar vymyslel svůj vlastní levnější postup, při kterém místo kovových desek použil desky skleněné. Všiml si, že z druhé strany skla získá nepřevrácený obraz - tedy jako byl ve skutečnosti. První zpráva o jeho vynálezu byla zveřejněna dne 10. května 1841. Další informace přinesly noviny v německém jazyce dne 28. dubna 1843 a s obměnami ještě 3. května téhož roku. Znamená to, že za méně než čtyři roky od vyhlášení daguerrotypie, Janez Puhar přinesl svůj vynález skleněných negativů. Bohužel se jeho vynález nedostal do Vídně, ani do Paříže, kde Claude Félix Abel Niépce de Saint-Victor oznámil vlastní vynález skleněných desek v roce 1848. Několik posledních let jeho života bylo poznamenáno nemocí, která následovala pravděpodobně kvůli experimentům se sírou, halogenidy a rtutí.

© 2017  Slovanská unie  z. s.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky